Proč jíst IQejce s jódem?

IQejce pomáhají nejen správnému fungování štítné žlázy!

Než se rozhodnete sáhnout po jódových tabletách, věnujte pár vteřin těmto řádkům! Získejte informace o přírodních a přirozených zdrojích jódu a jejich pravidelné konzumaci v doporučených dávkách, které jsou například pro správné fungování štítné žlázy, ale i jiných orgánů našeho těla zcela nezbytné!

Jód je dirigentem našeho těla, věnujme mu pozornost a příležitost dělat svou práci!

Jód je vzácný, je ho na Zemi málo. Jódu je v organismu potřeba malinko, proto je stopový, ale pro zdraví život je nezbytný. Má na starost správné fungování štítné žlázy, která produkuje hormony. Jód se podílí na produkci až 60 % všech hormonů v těle, je to takový „dirigent lidského těla“.

Skrze štítnou žlázu se jód významně podílí například na správném fungování metabolismu.
Ovlivňuje – plodnost – růst – inteligenci – stav pokožky a vlasů – kvalitu spánku – psychickou pohodu – zvládání zátěžových situací – využívání vápníku v těle.

Nejhůře čitelný je nedostatek jódu u plodu. Následky jsou přitom nezvratitelné a dítě si je nese po zbytek svého života. Vinou nedostatku jódu matky může být vývoj mozku dítěte trvale poškozen. Intelekt může být nižší o 8 až 13 bodů (IQ). Dítě může růstově zaostávat. Matce může hrozit potrat či předčasný porod. Budoucí maminky se tedy stávají nejohroženější skupinou, na kterou je třeba dávat velký pozor!

Jaká je doporučená denní dávka jódu?

Naše doporučení zejména pro nastávající maminky

Maminky by na dostatečné zásobování těla jódem a správné fungování štítné žlázy, měly myslet již před početím. Proč? Než si plod v těle maminky vytvoří svoji štítnou žlázu, tak je plně odkázán na tu její – její stravovací návyky a její životní styl. První týdny plodu jsou nejdůležitější, ale přiznejme si, že žena mnohdy ani netuší, že v ní vzniká nový život. Důležitý je také zvýšený příjem jódu v době kojení.

Jste-li ženou v reprodukčním obdobím dopřávající si aktivní pohlavní život, nepoužívající hormonální antikoncepci, měla byste svoji štítnou žlázu hýčkat stále a nepřestávat ani po porodu ani po odstavení miminka. Nikdy nevíte, kdy nastane další šťastný okamžik. Jako bych slyšela svého manžela: „Žena je stále v očekávání“.

Zaostřeno na děti

Studie ukazují, že děti s dostatečným přísunem jódu jsou ve škole klidnější, pozornější, soustředěnější – obecně dosahují lepších výsledků. 

Děti bez dostatku jódu zaostávají i růstově. Pozornosti nesmí uniknout ani stravovacím návykům v období puberty, kdy jsou na štítnou žlázu kladeny vyšší požadavky.

Příběh o tom, jak jsme začali krmit mořskou řasou, si přečtěte zde.